Projekt "Niemoc rodzi przemoc" rok 2023
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubochni jest realizatorem projektu pod nazwą "Niemoc rodzi przemoc" współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie".
Projekt realizowany będzie w okresie od sierpnia 2023r. do grudnia 2023r.
Projekt zakłada działania, które wpisują się w Priorytet I Programu Osłonowego czyli rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:
- Kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Celem kampanii będzie dotarcie dotarcie do społeczeństwa i upowszechnienie problematyki przemocy w rodzinie oraz przekazanie informacji o instytucjach świadczących pomoc rodzinie uwikłanej w przemoc.
- Zajęcia z samoobrony dla uczniów. W ramach tego działania zostaną przeprowadzone w Szkołach Podstawowych na terenie gminy z uczniami klas VI-VIII zajęcia z samoobrony, które będą miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa osobistego oraz treningu ogólnorozwojowego.
- Spotkania edukacyjne dla rodziców. W ramach tego działania zostaną przeprowadzone w Szkołach Podstawowych na terenie gminy spotkania edukacyjne z rodzicami uczniów klas V-VIII o tematyce poruszającej między innymi trudny okres dojrzewania wpływ na więzi rodzinne i rola rodzica, konflikty dorosłych ich wpływ na rozwój i funkcjonowanie dzieci i młodzieży, zapobieganie powielania złych wzorców, wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych oraz postaw rodzicielskich, przemoc wobec dziecka, zagrożenia uzależnieniami alkohol, narkotyki, cyberuzależnienia.
- Spektakle profilaktyczne dla uczniów o tematyce przeciwdziałania przemocy. W Szkołach Podstawowych na terenie gminy zostaną przedstawione spektakle profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie przemocy.
- Warsztaty dla pracowników socjalnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Celem warsztatów będzie wzmocnienie wiedzy i umiejętności z tematu procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz w zakresie realizowanych zadań procedury "Niebieskie Karty".
- Spotkanie edukacyjne dla seniorów. Przewodnim tematem spotkania będzie rozmowa o bezpieczeństwie seniorów oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na spotkaniu zostaną omówione aktualne problemy oszukiwania starszych ludzi oraz zaprezentowania sposobów, jak się przed tym ustrzec. Przedstawione zostaną także działania związane z prowadzeniem procedury Niebieskiej Karty, definicje przemocy i jej rodzaje. Seniorzy zyskają także wiedzę na temat ważnych adresów i telefonów pomocowych.
- Wykład dla instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Wykład pod nazwą "Rodzina a potrzeby dziecka - wspieramy rodzinę interdyscyplinarnie", dedykowany będzie dla wszystkich instytucji, które na co dzień zajmują się pracą na rzecz dziecka i rodziny. Wykład będzie miał na celu zwiększenie świadomości specjalistów, iż skuteczna pomoc w obszarze przeciwdziałania przemocy będzie wtedy, gdy będzie ona podjęta odpowiednio wcześnie zanim kryzys przerodzi się w długotrwały problem, gdy działania profilaktyczne wyprzedzać będą działania interwencyjne oraz gdy działania będą prowadzone w sposób interdyscyplinarny, kompleksowy i profesjonalny. Wykład przyczyni się również do podniesienia poziomu kompetencji pracowników działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wspieraniu rodziny.
- Spotkania edukacyjne z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkanie zostanie przeprowadzone dla Szkół Podstawowych uczniów klas VII-VIII, nauczycieli oraz mieszkańców gminy i będzie dotyczyło zagrożeń takich, jak internet, używki, alkohol, dopalacze, e-papierosy oraz form przemocy wobec nieletnich i możliwości ich eliminowania poprzez wczesną profilaktykę oraz współpracę rodziców z placówkami oświatowymi, omówione zostaną zasady odpowiedzialności dzieci i młodzieży, relacje rodziców ze szkołą w przypadku problemów oraz rola mediacji w placówkach edukacyjnych, zachowania na które należy reagować w ramach procedury "Niebieskie Karty".
Gmina Lubochnia na realizację zadania publicznego pod nazwą "Niemoc rodzi przemoc" pozyskała dofinansowanie w wysokości 45.600,00 złotych, natomiast całkowita wartość realizowanego zadania wynosi 61.900,00 złotych.
Plakat i ulotka informacyjna dotyczą przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na plakacie i ulotce znajdują się informacje na temat rodzajów przemocy, instytucji oferujących bezpłatną pomoc oraz informacje, że zadanie publiczne jest współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Gadżety promocyjne czyli długopisy, opaski i breloki zostały zakupione w ramach zadania publicznego "Niemoc rodzi przemoc" współfinansowanego z dotacji otrzymanej od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Gadżety promocyjne czyli długopis, opaska oraz brelok zawierają napis STOP PRZEMOCY.